Kısıtlamalar Sonrası Yüz Yüze Eğitim

İlgili Kategoriler: Depresyon ve Kaygı, Diğer, Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite, Ebeveyn ve Çocuk 22 Ağustos 2021

Herkesin beklediği MEB’ten gelen açıklama ile çocuklar ve ailelerin akıllarında bazı soru işaretleri oluştu. Kimi online eğitim alabiliyorken, kimi çocuklar bazı sebeplerden kaynaklı online eğitimlere katılamadılar. Okul, çocukların kendilerini bilişsel, sosyal ve duygusal açıdan tanımalarını sağlayan en iyi yerlerden biridir. Bu nedenle okullar çocukların hayatlarında çok önemli yerlere sahiptirler. Pandemi dönemi ile çocuklar okuldan uzun süre ayrı kalmak durumunda kaldı. Kimisi ilk defa başlayacağı için mutluluklarını yaşayamadı, kimisi de arkadaşlarıyla olan mutluluklarını yarı da bıraktı.

Çocukların okul yerine evlerde kalmak zorunda olduğu bu dönemde olumsuz ruhsal ve davranışsal   değişiklikleri fazlasıyla deneyimledik. Pandemi’nin getirdiği uzaktan eğitim sistemi ile çocukların hep bilgisayar ya da tabletlerin başında kalması ile göz hastalıkları, dikkat-konsantrasyon ve öğrenmenin kalitesinde ciddi sorunlar oluşmaya başladı. Bu konular hakkında sorun yaşayan ebeveynler, okula ısınma sürecinde uzmanlardan destek alabilirler ve okula uyum sürecinde  yanlış bir hamlede bulunmadan süreci sağlıkla atlatabilirler. 

Okulların yüz yüze eğitime dönmesiyle ebeveynlerin ve çocukların kaygıları ve heyecanları birbirine karışmış durumunda. Ailelerin endişeleri çocuklara da yansımakta ve özellikle hiç okula başlamamış çocuklarda okula karşı bir ön yargı oluşturmaktadır. Pandemi öncesi okula devam eden çocuklar uzun süren bu sürecin ardından okula gitmek için istekli olsalar da alıştıkları düzen bozulup yeni bir düzenin gelmesi ve en güvenli alan olan evlerinden ve sizden uzun saatler ayrılmak onları zorlayabilir, bu sebeple okula devam etmeme ya da gitmek istememe gibi durumlar yaşanabilir. Çocuklarınızın yaklaşık bir buçuk yıldır evde olduklarını unutmamalı ve okula uyum için ihtiyaçları olan zamanı onlara vermeliyiz. Bu nokta da ailelerin sergilediği tutumlar çok önemlidir. Çocuklar sizin aynanızdır bunu unutmayın!

Okullar başlamadan önce çocuklarınızla prova yapın

– Çocuğunuzu okullarda alınan önlemler hakkında ve yeni değişiklikler, kurallar hakkında yaşına ve gelişim düzeyine göre önceden bilgilendirerek okulda karşılaşacağı durumlara hazırlamak bu süreçte çok kıymetli.
– Herkesin duygusu biriciktir. Hem sizin hem çocuğunuzun duygularına düşüncelerini dinleyin.
– Okul açılmadan önce okulu beraber ziyaret edebilirsiniz.
– Okullarla ilgili hikayeler okuyup, masallar anlatabilirsiniz, küçük yaş çocuklarınıza kuklalarla okul sürecini betimleyebilirsiniz.
– Pandemi öncesi okula devam eden çocuklarınızla geçmiş anılarını paylaşabilir tekrardan başarılarını ve başarısızlıklarında nasıl baş ettiğini konuşabilirsiniz.
– Kendi okul anılarınızı anlatabilir, varsa resimlerinizi gösterebilirsiniz.

– Çocuklara kadar düşen hastalık oranı ve aşı süreci çocuğunuzu endişelendirebilir, ( evde yaşlı varsa ya da sizlere bulaştırabilme düşüncesi oluşabilir..) bu süreçte alınacak önlemler ve kendimizi nasıl koruyacağımız konusunda konuşmalar ve provalar yapabilirsiniz.
– Okulların tekrardan kapanmasının da söz konusu olabileceğini düşünülerek değişen şartlara karşı esnek olarak kaygısının azalmasını sağlamalısınız.